Coś kreatywnego:)

1. Biżuteria z makaronu

To doskonały trening małej motoryki. Wystarczy przygotować sznurek i makaron z dużymi oczkami, na przykład penne. Zadaniem dziecka będzie przewlekanie makaronu przez sznurek i robienie z tego przeróżnych wisiorków, naszyjników, bransoletek i wszystkiego innego, co podpowie wyobraźnia. 

2. Domowe masy plastyczne

Maluchy uwielbiają lepić z przeróżnych mas typu ciastolina, piankolina, plastelina. Jeśli akurat nie macie ich w domu, nic nie szkodzi. W bardzo prosty sposób zrobicie je samodzielnie z produktów, które macie… w kuchni! Zabawa domową ciastoliną to ogromna frajda. Spróbujcie, a sami się przekonacie. 

 

Przepis na domową ciastolinę z mąki pszennej i soli

Do sporządzenia domowej ciastoliny potrzebujesz jedynie kilku składników, które z pewnością masz w kuchni. Przygotuj:

  • 2 szklanki mąki,
  • 1 szklankę soli,
  • 2 szklanki wody,
  • 2 łyżki oleju,
  • 1 łyżeczka kwasku cytrynowego.


Sposób wykonania:

Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, następnie przełóż do garnka i podgrzej, cały czas mieszając i pilnując, by nie powstały żadne grudki. Ciastolina będzie gotowa, gdy masa stanie się zbitą formą i sama zacznie odchodzić od ścian garnka. Wtedy można przełożyć ją do innego naczynia i poczekać ok. 20 minut, aż wystygnie.

Przepis na domową ciastolinę bez gotowania

Potrzebne składniki:

  • 2,5 szklanki mąki,
  • 1 szklanka soli,
  • 3-4 łyżki oleju roślinnego,
  • 1, 5 szklanki gorącej wody przegotowanej.

Sposób wykonania:
Połącz i wymieszaj wszystkie składniki. Mieszanie musi trwać tak długo, aż gorąca woda dokładnie wsiąknie w całość i powstanie klejąca masa. Następnie odczekaj chwilę, by domowa ciastolina lekko przestygła i ugniataj ją przez kilka minut. Ciastolina bez gotowania gotowa!

Przepis na domową ciastolinę bez soli

Ciastolina bez soli nazywana jest też domową piankoliną. Do jej przygotowania nie potrzeba soli, a zamiast mąki pszennej należy dodać mąkę ziemniaczaną.

3.  Kręgle z plastikowych kubeczków

Jeśli masz w domu trzylatka, z pewnością masz też plastikowe kubeczki, i to w nadmiarze. Możesz dzięki temu zagrać z dzieckiem w kręgle. Przygotuj małą piłeczkę, pokaż malcowi, jak ustawić kubeczki i rozegrajcie partię w kręgle. Zamiast kubeczków możecie też wykorzystać np. zabawkowe figurki.