Zabawy z owocami i warzywami

ZABAWY Z OWOCAMI I WARZYWAMI

• „Zaczarowany woreczek” – zabawa sensoryczna. Wykorzystujemy warzywa dostępne w domu. Dzieci podają nazwy, określają kolor, kształt, wkładają do worka (może być pudełko z otworami na ręce). Dziecko wkłada ręce do worka, za pomocą dotyku rozpoznaje warzywo, podaje nazwę oraz jej pierwszą i ostatnią głoskę.

• „Zabawy z warzywami” – zabawy matematyczne.

– „Segregujemy warzywa” – klasyfikowanie ze względu na kolor, kształt, barwę, wielkość. Za każdym razem dzieci przeliczają i określają liczbą za pomocą liczebnika.

– „Gdzie jest więcej?” – porównywanie liczebności zbiorów. Dzieci porównują, których warzyw jest więcej (pomidory czy ogórki; zielone czy żółte).

– „Ile to razem?” – ćwiczenia w dodawaniu. Olek ma 3 marchewki i 4 ogórki. Ile ma warzyw? Dzieci układają liczmany np. fasolki, klocki itp. , dodają, przeliczają, określają wynik za pomocą liczebnika.

• „Zające i marchewki” – zabawa ruchowa. Na dywanie leżą np. klocki – marchewki dla zajęcy. Dzieci – zajączki skaczą po pokoju w rytmie wygrywanym na grzechotce. Na hasło: Marchewki chwytają najbliższy klocek, kładą go sobie na głowie i stają prosto. W wersji trudniejszej na dywanie leżą klocki zielone (kapusta) i czerwone (marchewki). Na hasło dzieci szukają klocka w odpowiednim kolorze, kładą go na głowę, stają prosto.Zabawę powtarzamy kilka razy, pamiętając o zmianie koloru (raz marchewki, raz kapusta).

• „Surówka z marchewki i jabłka” – zajęcia kulinarne. Dzieci samodzielnie trą na tarce wcześniej obrane jabłka i marchewki. Mieszają, doprawiają sokiem z cytryny i cukrem.

Piosenka „Witaminki” do słuchania i śpiewania.